Answer:
To find your answer you would subtract $6.50 and $2.85 from $14.85
you would get $5.50 so that is how much she spent on a round trip ticket to the zoo.
Answer:
The correct option is;
Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip
Step-by-step explanation:
The given parameters are;
The distance Dennis covered in 5 hours = 500 km
Dennis's average speed in the first two hours = 150 km/h
Dennis's average speed in the last two hours = 100 km/h
Therefore;
Dennis traveled 150 km/h × 2 h = 300 km in the first two hours
Dennis traveled 100 km/h × 2 h = 200 km in the last two hours
Which gives, Dennis traveled 300 km + 200 km in 2h + 2h = 4h
Therefore, Dennis traveled 500 km in 4 hours and Dennis must have stopped for an hour in the middle of this trip.
Answer:
To pack 1872 muffins the mini muffins company needs 156 large boxes.
Step-by-step explanation:
Number of muffins baked by the mini muffins company = 1872.
the large mini muffin boxes hold a dozen muffins that is the large box contains 12 muffins.( 1 Dozen = 12 )
We have to find the number of large boxes needed to pack 1872 muffins.
Using unitary method,
12 muffins is contained in 1 large box.
1 muffin is contained in
large box.
1872 muffins contained in
large boxes.
Hence, To pack 1872 muffins the mini muffins company needs 156 large boxes.
Answer:
D—
The histogram will have a horizontal or an x axis of time/minute intervals of the calls (5 minutes in each), and the vertical axis or y axis will be the number of calls made.
Answer: 0.8313
Step-by-step explanation:
As per given we have,

Also, the distribution of the number of suitcases that get lost each week on a certain route is approximately normal.
Since , 
z-score corresponds to x= 10:
z-score corresponds to x= 20:
P-value = 

Hence, the probability that during a given week the airline will lose between 10 and 20 suitcases = 0.8313