The students would show no regard for the money being spent because it is not their money
<h3>Option C</h3><h3>The average rate of the reaction over the entire course of the reaction is:

</h3>
<em><u>Solution:</u></em>
Average rate is the ratio of concentration change to the time taken for the change

The concentration of the reactants changes 1.8 M to 0.6 M
here, the time interval given is 0 to 580 sec
Therefore,

Thus option C is correct
Solution :
The minimum distance from Earth to the Sun is 91.4 million miles
The maximum distance is 94.5 million miles



d=92.95



Absolute Value Equation:
|x - d| = 
|x - 92.95| = 1.55
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Step-by-step explanation:
The addition rules in probability are:
- P(A or B) = P(A) + P(B) ⇒ mutually exclusive (events cannot happen at the same time)
- P(A or B) = P(A) + P(B) - P(A and B) ⇒ non-mutually exclusive (if they have at least one outcome in common)
∵ The probability that a freshman plays a sport is 0.55
∴ P(sport) = 0.55
∵ The probability that a freshman plays a musical instrument is 0.34
∴ P(music) = 0.34
∵ The probability that a freshman plays both a sport and a musical
instrument is 0.15
∴ P(sport and music) = 0.15
To find the probability that freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument use the second rule above because it is non-mutually exclusive
∵ P(sport or music) = P(sport) + P(music) - P(sport and music)
∴ P(sport or music) = 0.55 + 0.34 - 0.15
∴ P(sport or music) = 0.74
The probability that a freshman student at this school plays either a sport or a musical instrument is 0.74
Learn more:
You can learn more about the probability in brainly.com/question/9178881
#LearnwithBrainly
14.6 is the constant because no matter how many hours she will work (that number could change) it will always be a linear growth of 14.6.