Answer:

Step-by-step explanation:
A picture of the question is shown in the figure attached. There we can see that the step corresponding to Properties of exponents is the option:

which is equivalent to

Answer:
Rs. 112000
Step-by-step explanation:
- Borrowed money = Rs. 126000
- Interest rate = 15% PA simple
- Time = 3 years
<u>Hari is due to pay after 3 years:</u>
- 126000* (1+ 3*15/100) = 182700
He pays Rs. 70700, remaining money is cleared by giving buffalo.
<u>Cost of buffalo:</u>
- 182700 - 70700= Rs. 112000
<u>Answer is:</u> Rs. 112000
Answer:
The following histogram shows the relative frequencies of the height recorded to the nearest inch of population of women the mean of the population is 64.97 inches and the standard deviation is 2.66 inches
(a) Based on the histogram, what is the probability that the selected woman will have a height of at least 67 inches? Show your work
Answer:
0.22268
Step-by-step explanation:
z-score is z = (x-μ)/σ,
where x is the raw score
μ is the population mean
σ is the population standard deviation.
(a) Based on the histogram, what is the probability that the selected woman will have a height of at least 67 inches? Show your work
At least means equal to or greater than 67 inches
z = 67 - 64.97/2.66
z = 0.76316
P-value from Z-Table:
P(x<67) = 0.77732
P(x>67) = 1 - P(x<67) = 0.22268
The probability that the selected woman will have a height of at least 67 inches is 0.22268
Step-by-step explanation:
Answer:
The ships are 66 meters apart.
Step-by-step explanation:
For the sake of convenience, let us label ships A and B
As shown in the figure, the distances to the ships from right triangles.
The distance to the ship A is
and it is given by



And the distance to the ship B is
and is given by



Therefore, the distance
between the ships A and B is

In other words, the ships are 66 meters apart.