Answer:
$6,513
Explanation:
The computation of the relevant cost is shown below:
= Number of liters of the raw material × purchase of raw material per liter
= 780 liters × $8.35 per liter
= $6,513
Simply we multiplied the Number of liters of the raw material with the purchase of raw material per liter so that accurate amount can come
Any other information given is not important. Therefore, it was ignored
Answer:
1. observed time = 18.75 minutes.
2. Normal time = 18 minutes
3. Standard time = 21.17 minutes
Explanation:
1. The observed time will be equal to the average time per cycle, which was given in the question as 18.75 min. Therefore, observed time = 18.75 minutes.
2. The normal time will be:
= Average Time x Performance Rating
= 18.75 x 0.96
= 18 minutes
3. The standard time will be:
= Normal time × 1/(1 - 15%)
= Normal time × 1/(1 - 0.15)
= 18 × 1/0.85
= 18 × 1.176
= 21.17 minutes
Answer:
Average receivables = $157,500,000
Explanation:
<em>Account receivable represent the amount of credit made by a business which remain uncollected as at the reporting date. In other words, they represent the amount that customers are owing the business in respect of credit sales.</em>
Average account receivables
=(opening balance + closing balance)/2
=( $142,650,000 + $172,350,000)/2
= 157,500,000.
Answer:
At the time of purchase of raw material inventory,
Raw material inventory account will debit and accounts payable account will credit.
Therefore, the Journal entry for this transaction is as follows:
Raw Materials Inventory Account Dr. $36,000
To Accounts Payable $36,000
(To record the purchase of raw material on account)
Workings:
Raw material Inventory = Units of raw material purchased × Price per unit
= 6,000 × $6
= $36,000
Having very flexible hours and being able to travel. This was due to his business only required a computer and internet access so he was able to work from anywhere as long as he had these things. Also the freedom to go from idea to reality quickly.