Hello IdontKnowHowToMath,
first, converting R percent to r a decimal
r = R/100 = 3%/100 = 0.03 per year.
Solving our equation:
A = 6000(1 + (0.03 × 4)) = 6720
A = $6,720.00
The
total amount accrued, principal plus interest, from simple interest on a
principal of $6,000.00 at a rate of 3% per year for 4 years is
$6,720.00.
Answer:
The approximate probability that more than 360 of these people will be against increasing taxes is P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600
The right answer is B.
Step-by-step explanation:
According to the given data we have the following:
sample size, h=600
probability against increase tax p=0.45
The probability that in a sample of 600 people, more that 360 people will be against increasing taxes.
We find that P(P>360/600)=P(P>0.6)
The sample proposition of p is approximately normally distributed mith mean p=0.45
standard deviation σ=√P(1-P)/n=√0.45(1-0.45)/600
If x≅N(u,σ∧∧-2), then z=(x-u)/σ≅N(0,1)
Now, P(P>0.6)=P(<u>P-P</u> > <u>0.6-0.45)</u>
σ √0.45*0.55/600
=P(Z> <u>0.6-0.45)</u>
√0.45*0.55/600
let Leo's speed = x mile/hr
so Ethan speed = (x + 6) miles per hour
Distance = Speed × Time
so distance traveled by Leo in 2 hours = x × 2 = 2x
and distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 1.5( x + 6 ) = 1.5x + 9
since they meet on the path , After Ethan has ridden 1.5 hours and Leo has ridden 2 hours , so together the have traveled on complete path that is 65 miles.
⇒ distance traveled by leo in 2 hours + distance traveled by Ethan in 1.5 hours = 65
⇒ 2x + 1.5x + 9 = 65
⇒ 3.5x = 56
⇒ x = 16
Hence Leo's speed = x miles/hr = 16 miles/hour
and Ethan's speed = (x + 6) miles/hr = 16 +6 = 22 mile/hour
Yes you will regroup because 8+3 equals 11 so you would bring the 1 down and add the other to the 4 and 2
Answer:
The confidence interval for the difference in proportions is

No. As the 95% CI include both negative and positive values, no proportion is significantly different from the other to conclude there is a difference between them.
Step-by-step explanation:
We have to construct a confidence interval for the difference of proportions.
The difference in the sample proportions is:

The estimated standard error is:

The z-value for a 95% confidence interval is z=1.96.
Then, the lower and upper bounds are:

The confidence interval for the difference in proportions is

<em>Can it be concluded that there is a difference in the proportion of drivers who wear a seat belt at all times based on age group?</em>
No. It can not be concluded that there is a difference in the proportion of drivers who wear a seat belt at all times based on age group, as the confidence interval include both positive and negative values.
This means that we are not confident that the actual difference of proportions is positive or negative. No proportion is significantly different from the other to conclude there is a difference.