Answer:
Over 2 oz. Class A-II felony
Step-by-step explanation:
One would need to carefully weigh the material.*
0.06 kg ≈ 2.12 oz
Note that .06 kg is 1 significant figure, so this rounds to 2 oz (1 significant figure). Given the precision of the reported weight, there is insufficient precision to say the amount is actually over 2 oz.
__
If you take the numbers at face value, the suspect is in possession of over 2 oz, so will be charged with a Class A-II felony.
_____
* 2.00 ounces translates to about 0.0567 kg, which rounds to 0.06 kg.
There could be extra tips or they could be taxed differently
Answer:
30
Step-by-step explanation:
14+16 1. Break it down 14 is equal to 10+4 16 is equal to 10+6 2. Add the biggest numbers together first 10+10 = 20 3. Add the smaller numbers together 6+4 = 10 4. Add all of the numbers together 20+10 = 30
The first one is 13 points and the 2nd one is 8. I'm pretty sure, hope this helps! :)
This is the concept of application of the Pythagorean theorem. The resultant speed of the motorboat which is crossing the river that has a northward current of 5 m/s at a speed of 8 m/s will be given by:
c^2=a^2+b^2
c^2=8^2+5^2
c^2=64+25
c^2=89
c=sqrt89
c=9.4 m/s