Lets use the formula
to solve this, where,
- R is the rate
- W is the number of workers/things
- T is time
- J is number of jobs/things
<em><u>"If it takes 10 seconds for 10 printers to print out 10 pages of paper"</u></em> - here -
W is 10 printers, T is 10 seconds, and J is 10 pages. We can write:

<u><em>"how many seconds will it take 50 printers to print out 50 pages of paper"</em></u><em> - here we use
(previously found) to figure out T.</em>
<em>
</em>
So it will take 10 seconds for 50 printers to print 50 pages.
ANSWER: 10 seconds
Answer: We have two solutions:
1000 - 998 = 2
1001 - 999 = 2
Step-by-step explanation:
So we have the problem:
****-*** = 2
where each star is a different digit, so in this case, we have a 4 digit number minus a 3 digit number, and the difference is 2.
we know that if we have a number like 99*, we can add a number between 1 and 9 and we will have a 4-digit as a result:
So we could write this as:
1000 - 998 = 2
now, if we add one to each number, the difference will be the same, and the number of digits in each number will remain equal:
1000 - 998 + 1 - 1 = 2
(1000 + 1) - (998 + 1) = 2
1001 - 999 = 2
now, there is a trivial case where we can find other solutions where the digits can be zero, like:
0004 - 0002 = 2
But this is trivial, so we can ignore this case.
Then we have two different solutions.
pi radians in a semicircle (half circle)
2pi radians in a full circle.
2pi = 2*3.14 = 6.28 approximately, so there are approximately 6.28 radians in a half circle.
2pi radians is equivalent to 360 degrees.
To simplify the given radical form, we must recall some properties of exponents as shown below.
1. 1/x⁻ⁿ = xⁿ
2. x¹/² = √x
Now, going back to 1/x⁻³/⁶, we have
1/x⁻³/⁶ = x³/⁶
x³/⁶ = x¹/²
x¹/² = √x
Using the properties provided, we have a simplified form of √x.
<span>Answer: √x</span>
Answer:
The probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....
Step-by-step explanation:
Through the given statements we have to find the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke.
Age 18-22 has 177 people. 48 of whom smoke.
People who does not smoke =(177-48) + (146-31) +(81-28)
People who does not smoke=129+115+53 = 297
People with age (18-22) who does not smoke = 129
P(18-22 or does not smoke) = (177+297-129)/(177+146+81)
P(18-22 or does not smoke) = 345/404
P(18-22 or does not smoke) = 0.854
Thus the probability of getting someone who is age 18-22 or does not smoke is 0.854 ....