Answer: Supervisory Management.
Explanation:
Rodrigo is now a member of the Supervisory Management of his company. The Supervisory managers are individuals that oversee other employees within a specified department in a company, to ensure they are carrying out their jobs effectively.
Answer:
The correct answer is C.
Explanation:
Giving the following information:
Total Estimated total machine-hours (MHs) 10,000
Estimated total fixed manufacturing overhead cost= $45,800
Total Estimated variable manufacturing overhead cost- per MH= $1.90 + $2.10= $4
To calculate the estimated manufacturing overhead rate we need to use the following formula:
<u>Estimated manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base</u>
<u>Estimated FIXED manufacturing overhead rate=</u> (45,800/10,000)= $4.58
Answer:
True
Explanation:
As in the lean philosophy the production is based on specific customer demands, there are chances that when the order is received then the inventory required is not present and that the inventory is not held in hand.
Whereas in the traditional philosophy the production is based on the principle of budgets and sales forecast, accordingly the sales keeps on moving and the inventory is also held in hand prior to confirmation of order from customers.
Since there is no planning before the order is received from customers under lean, in emergency cases, or scarcity of resources, the inventory will fall short, and acquisition of inventory would not be easy.
Answer:
The correct answer is option A.
Explanation:
The demand for cantaloupes is unitary elastic at price level $2.50. The demand curve here is linear and downward sloping. The elasticity of demand is 1.
In this linear demand curve the lower portion will represent inelastic demand.
When the price level is reduced to $2 the demand will move to the lower portion of the curve, with fall in price and increase in demand.
So, at $2 price the demand will be inelastic, which means it will be between 0 and 1.
Answer:$1,735.24
half is 1.5
40 regular hours * $33.37 = $1334.8
8 overtime hours * (1.5 * $33.37) = $400.44
$1334.8 + $400.44 = $1735.24