Answer:
Predetermined manufacturing overhead rate= $33.33 per direct labor hour
Explanation:
Giving the following information:
Next year, the company anticipates total overhead costs of $2.5 million.
Estimated direct labor hours= 75,000
<u>To calculate the predetermined manufacturing overhead rate we need to use the following formula:</u>
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 2,500,000/75,000
<span>The machine would have a cost basis of $80,000 - $86,000. All business owners must gain profit from the products that they sell by ensuring that their capital will be returned to them. Putting such costing price gives the owner the capital gains as well as earning back the expenses that he has shelled out in order to purchase the machine to be sold in the market. <span>
</span></span>
Answer:
The correct answer is $1,836,742.42.
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
EBIT = $373,000
Cost of equity = 13.2%
Tax rate = 35%
So, we can calculate the unlevered value of the firm by using following formula:
Unlevered value of the firm = EBIT × (1 - TAX RATE) ÷ COST OF EQUITY
By putting the value, we get
Unlevered value of the firm = $373,000 × ( 1 - 35%) ÷ 13.2%
= $373,000 × 0.65 ÷ 0.132
= $242,450 ÷ 0.132
= $1,836,742.42
Answer:
C) the firm is experiencing a diminishing marginal rate of technical substitution.
Explanation:
Isoquant reflects factor combinations which give producer same output level. It is analogous to consumer's indifference curve, reflecting goods combinations giving same satisfaction level.
- It is downward sloping as same quantity of a good can be produced by - one factor increase, other factor decrease & one factor decrease, other factor increase.
- It is also concave i.e inwards bending towards origin, because of fallings slope. It implies that marginal rate of technical substitution (fall in one factor , replaced by gain in other factor) with same level of output i.e same isoquant - keeps on falling.
This concept is highlighted in the given statement : If a firm hires one worker and eliminates four units of capital, and hires one more worker and replaces three more units of capital, keeping output constant.
Answer: Turn down the acquisition offer and prepare to resist a hostile takeover.
Explanation:
Since Johnson analysed the past performance of Openlane hardware and found out that past performance, conducting focus groups, and interviewing Openlane employees, Johnson concludes that the company has poor profit margins, sells shoddy merchandise, and treats customers poorly, then Johnson and Conecom Hardware should turn down the acquisition offer and prepare to resist a hostile takeover.
In this case, the merge between the companies will have a negative impact on Johnson and Conecom hardware due to the fact that the company has a bad reputation already and this can have an effect on Conecom. Therefore, the acquisition offer should be turned down.