Answer:
The P-value indicates that the probability of a linear correlation coefficient that is at least as extreme is__3.5%___ which is___significant_(at α=0.05)_ so there _is_ sufficient evidence to conclude that there is a linear correlation between weight and highway fuel consumption in automobiles.
Step-by-step explanation:
Correlation coefficient shows the relation between the <em>weights</em><em></em> and <em>highway fuel consumption amounts</em> of seven types of automobile.
P-value states <em>the significance</em> of this relationship. If the p-value is lower than a <em>significance level</em> (for example 0.05) then the relation is said to be significant.
Set up a proportion with Katie’s height / Katie’s shadow = roller coasters height / its shadow. So it is 5 feet / 2 feet = x feet / 60 feet. To solve cross multiply so it becomes 2x = 300 and x = 150 feet
- Mr. Anderson drove 168 miles in 3.5 hours. Distance here is 168 miles.
- He drove for 2.25 at a rate of 5miles/hour. The speed here is 5miles/hour.
Since we are looking for distance, we have to convert the 2nd part (which is the speed) to dostance.
Distance = speed x time
Distance = 5 x 2.25 = 11.25
In the first part, he drove for 3.5 hours. And in the 2nd part, he drove for 2.25 hours which sum up together to be 5.75 hours.
Since we have the distances for both parts now, we just sum it up
which it 168 + 11.25 = 179.25 miles
I hope this is good
List the hours from 1 to 8
Multiply the hours by how much she is paid per hour ( $12)
X: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
y: 12, 24, 36, 48, 60, 72, 84, 96