answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VikaD [51]
2 years ago
11

Fabio is designing a flashlight that uses a parabolic reflecting mirror and a light source. The shape of the mirror can be model

ed by (x-2)^2=10(y-3), where x and y are measured in inches. Where is the focus of the flashlight? A. (–2, –0.5) B. (2, –5.5) C. (2, 5.5) D. (5.5, 2)
Mathematics
1 answer:
ohaa [14]2 years ago
3 0

Answer:

(2, 11/2)

Step-by-step explanation:

This is a vertical parabola; we know that because x is squared here, while y is not.  The standard equation of a vertical parabola with vertex (h,k) is

4p(y-k) = (x-h)^2, where p is the distance between the vertex and the focus.  Comparing

4p(y-k) = (x-h)^2 to

10(y-3)  = (x-2)^2, we see that 4p = 10.  Therefore, p = 10/4 = 5/2, which is the vertical distance between the focus and the vertex.

Since the coordinates of the vertex are easily read from the given equation

(x-2)^2=10(y-3):  (h,k) = (2, 3)

all we need to do is to add p (5/2) to the y-coordinate (3);

The focus is at (2, 3 + 5/2), or (2, 11/2).

You might be interested in
A local business has an area reserved behind the store for a parking lot that is 78 meters long by 19 meters wide. The stalls of
sp2606 [1]

Answer:

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
When 54,702 is divided by 25, the quotient is 2,188 R ___.
iogann1982 [59]
Hello There!

The quotient is 2'188 R 2

Hope This Helps You!
Good Luck :) 

- Hannah ❤
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
categorize the graph as linear increasing, linear decreasing, exponential growth, or exponential decay.
soldier1979 [14.2K]
It is exponential growth
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The community center has a pottery class each month. Each student pays $15 for the class and $27 for materials. This month the p
Dominik [7]
If you add $15 + $27 because that's how much it costs for each student, you get $42. Then you divide $714 by $42, you get 17 and that's how many students are in the class this month.
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
The subsets of the real numbers can be represented in a Venn diagram as shown. To which subset of real numbers does −2π belong?
Alecsey [184]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Whole numbers are the basic counting numbers: 0,\ 1,\ 2,\ 3,\ 4, \....

Integers are whole numbers and negative numbers: ...,\ -2,\ -1,\ 0,\ 1,\ 2,\ ...

Rational numbers are all fractions \frac{m}{n}, where m is an integer and n is a natural number.

Irrational numbers are all real numbers that are not rational.

Number \pi is irrational number (it is not counting number, so it is not whole number, not integer number), it cannot be represented as a fraction, so it is not rational number, thus this number is irrational number.

The product of integer number -2 by irrational number \pi is irrational number -2\pi

Correct option - option D

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the common difference between the elements of the arithmetic sequence below?
    12·2 answers
  • I need a answer quick!!!!<br> Find 1/10 of 1/100 of a meter
    11·1 answer
  • If Bert had 3 cents more he would have twice as much as Georgia. If he had 4 cents less, he would have the same amount.
    11·1 answer
  • Factor 125x3 + 343y3
    11·1 answer
  • #5: This graph shows the amount of gas, in ounces, in a lawn mower gas tank, modeled as a function of time. Determine whether ea
    15·2 answers
  • Martin chose two of the cards below. When he found the quotient of the numbers, his answer was -16/9. Write the division problem
    8·1 answer
  • HURRY UP!!!Right triangle QRS is pictured below.
    9·2 answers
  • The points (3,9) and (-3,-9) lie in which quadrants?
    8·2 answers
  • What values of b satisfy 3(2b + 3)2 = 36?
    8·1 answer
  • Mae wants to make more than 6 gift baskets for the school raffle. Each gift basket costs $15.50.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!