Answer:
The sample proportion represents a statistically significant difference from 50%
Step-by-step explanation:
Null hypothesis: The sample proportion is the same as 50%
Alternate hypothesis: The sample proportion is not the same as 50%
z = (p' - p) ÷ sqrt[p(1 - p) ÷ n]
p' is sample proportion = 289/400 = 0.7225
p is population proportion = 50% = 0.5
n is number of students sampled = 400
z = (0.7225 - 0.5) ÷ sqrt[0.5(1 - 0.5) ÷ 400] = 0.2225 ÷ 0.025 = 8.9
The test is a two-tailed test. Using a 0.01 significance level, critical value is 2.576. The region of no rejection of the null hypothesis is -2.576 and 2.576.
Conclusion:
Reject the null hypothesis because the test statistic 8.9 falls outside the region bounded by the critical values -2.576 and 2.576.
There is sufficient evidence to conclude that the sample proportion represents a statistically significant difference from 50%.
Answer:
D) Isosceles
Step-by-step explanation:
An isosceles triangle is the triangle that has 2 sides that are the same.
<span> </span> <span>sorry if this answer <span>wrong
</span></span>
Answer: He is paid $90 last weekend.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Amount he earns per hour = $6
If he works on Saturday, he is paid time and a quarter .
Amount would be

If he works on Sunday, he is paid time and a half.
Amount would be

Number of hours he worked on Saturday = 6 hours
Number of hours he worked on Sunday = 5 hours
So, Total amount he is paid last weekend altogether is given by

Hence, he is paid $90 last weekend.
Provide the approximated measurement to associate the volume of water.