Answer:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
Step-by-step explanation:
Hello!
The historical information indicates that 60% of the forest trees are classified as softwood.
A botanist thinks that the proportion might be greater than 60%, so he tested his belief obtaining:
H₀: p = 0.60
H₁: p > 0.60
p-value: 0.015
You need to interpret this p-value. Little reminder:
The p-value is defined as the probability corresponding to the calculated statistic if possible under the null hypothesis. It represents the % of size n samples from a population with proportion p=p₀, which will produce a measure that provides evidence as (or stronger) than the current sample that p is not equal to p₀.
The correct answer is:
1. If it is true that 60 percent of the trees in a forested region are classified as softwood, 0.015 is the probability of obtaining a population proportion greater than 0.6.
I hope this helps!
Answer:
chances chances of happening = 0.0119
Step-by-step explanation:
given data
bet = $5
independent fair games = 50
solution
we will think game as the normal distribution
so here mean is will be
mean = 
mean = 25
and standard deviation will be
standard deviation = 
standard deviation = 3.536
so
we have to lose 33 out of 50 time for lose more than $75
so as chance of doing things z score is
z score =
z score = 2.26
so from z table
chances chances of this happening = 0.0119
This question is incomplete
Complete Question
A scientist poured 1.6 x 10³ milliliters of water into a container that already had 2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water. How many milliliters of liquid were in the container?
A.1.7 x 10⁴ milliliters
B.3.58 x 10⁴ milliliters
C.3.74 x 10⁴ milliliters
D.3.9 x 10⁴ milliliters
Answer:
C. 3.74 x 10⁴ milliliters
Step-by-step explanation:
The milliliters of liquid that WERE in the container = The milliliters of liquid that were in the container before adding 1.6 x 10³ milliliters of water
This equals to:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water and 9.4 x 10³ milliliters of sugar water.
Hence:
2.8 x 10⁴ milliliters of salt water + 9.4 x 10³ milliliters of sugar water
= (2.8 × 10⁴) + (9.4 × 10³)
= 37400
= 3.74 x 10⁴ milliliters
Therefore, option C is correct
Answer:
1 cm : 250 m
Step-by-step explanation:
the scale is 4 cm : 1 km
4 cm/4 : 1 km/4
1 cm : 250 m