A) First because it has a valency of +1
b) Seventh because it has a valency of -1
c) Third because it has a valency of +3
Answer: a. A point estimate for p is 0.597 .
b. The 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71
Step-by-step explanation:
Given : Sample size of professional actors : n= 67
Number of extroverts : x= 40
Let p represent the proportion of all actors who are extroverts.
a. The point estimate for p = sample proportion = 

b. Confidence interval for population proportion :

Since the critical value for 95% confidence interval is 1.96 , so the 95% confidence interval for p would be





In the 95% confidence interval for p.
Lower limit = 0.48
Upper limit = 0.71