Answer:
1. 900
2. 350
Step-by-step explanation:
the formula,
A= P(1+rt)
A= final amount
P= starting amount
r= intrest rate
t= time
1. A=750(1+.05*4)
A=750(1.2)
A=900
2. A=1500(1+.1*2)
A=1500(1.1)
A=1650
But theyre
asking for how much intrest will they get back, so you subtract the new amount by the starting amount to find how much intrest was earned
1650-1500=350
Remark
pi/4 is between 0 and pi/2 which means that pi/4 is in the first quadrant.
5*pi / 4 is between pi and 3/2 pi which means that the angle is in the third quadrant.
So you are talking about one two angles that are in the first and third quadrants.
Step One
Find the Tangent of pi/4 using the unit circle as a reference.
Since pi/4 is 1/2 way between 0 and pi/2 you are referring to something that has and x value of 0.707 for an x value and 0.707 for a y value. (They are equal)
That is the point where the opposite / adjacent = 0.707/0.707 = 1
Step Two
Find the tangent of 5pi/4 using the unit circle.
Using the same argument as pi/4 this time the opposite / adjacent = -0.707/-0.707 = 1 ( the two minus signs cancel out.)
Answer:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
Step-by-step explanation:
For this case we want to test the following hypothesis:
Null hypothesis: College graduation status and cola preference are independent
Alternative hypothesis: College graduation status and cola preference are dependent
For this case we got a calculated statistic of:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
Answer:
0.68L per dispenser
Step-by-step explanation:
Big bottle contain 213L of soap.
Big bottle will fill 312 dispensers.
This means 1 each dispenser can take 213/312 litres = 0.68L per dispenser.