Answer:
0.0406, 0.8284,0.7887
Step-by-step explanation:
Given that Mattel Corporation produces a remote-controlled car that requires three AA batteries
X is N(34, 5.5)
Hence sample size of 25 would follow a t distribution with df = 24
This is because sample size <30
t distribution with df 24 would be bell shaped symmetrical about the mean and unimodal.
Std error of sample mean = std dev /sqrt n=
Prob (X>36) = 
i.e nearly 4.1% of the sample would have a mean useful life of more than 36 hours
X>33.5 implies 
=0.82837
=0.8284 proportion will have a mean useful life greater than 33.5 hours
Proportion between 33.5 and 36 hours
= 
write it out in the order they give
Julie , Roger
James , Julie, Roger
David, James, Julie, Roger
Sarah, David, James, Julie, Roger
David is in 2nd place
Height of a trapezoid:
h = 5 · sin 80° = 5 · 0.985 = 4.924
x = 5 · cos 80° = 5 · 0.17365 = 0.868
7 - x = 7 - 0.868 = 6.132
By the Pythagorean theorem:
d² = 6.132² + 4.924²
d² = 37.6 + 24.25
d² = 61.85
d = √61.85
d = 7.86 ≈ 8
Answer: The length of a diagonal brace is 8 feet.
14.6 is the constant because no matter how many hours she will work (that number could change) it will always be a linear growth of 14.6.