Given:
Kristen owns 61 shares of Prince Waste Collection
Kristen owns 45 shares of Nar Heating/Cooling
Number of Shares Value per share Total
Prince Waste
Collection 61 16.59 1,011.99
Nar Heating/
Cooling 45 7.88 354.60
Total 106 1,366.59
If Kristen sells all of her stocks, she will receive a total of $1,366.59
A. It is an experiment as the sales director is applying treatment ( the training ) to a group and recording the results.
B. I would have 250 sales representatives from each region take the training and 250 from each region to not take it so i can be able to see if it affects both regions differently. The representatives from each region would be chosen at random and the length of their training would be the same for all.
C. now you would only be able to have 200 people from each region train. this would lower the percentage of the impact the training had on the amount of sales ( if any) . For example, if the original 250 trained people in a region increased the sales in that region by 20 percent and 50 of those people ended up not actually training, the sales would have only increased by 16 percent.
D. correlational research is best to establish causality. for example, the amount of training the representatives got may affect how much they are able to sell. also the number of representatives trained may affect the amount sold
Answer:
<h2>The equation is

.</h2>
Step-by-step explanation:
The equation of a hyperbola is represented by
, where (h, k) is the center of the hyperbola.
As per the given condition, h = -2 and k = 4.
Thus, the equation becomes
.
One vertex is (-2, 7).
Hence, putting x = -2 and y = 7, we get
.
The slope of the asymptote is
.
Hence,
.
Thus, the equation is
.
The stereo system costs $256.
Step-by-step explanation:
Given:
Cost of the stereo system = $320.
The discount Zenaida received = 20%.
To Find:
Cost of the stereo system after the discount=?
Solution:
Step1: Finding the discount amount:
Discount percentage =20
Discount amount = original cost × discount percent
Substituting the values,





Step 2: Removing the discounted amount from the original price
Final cost of the stereo system =original cost of the stereo system –discount amount
Substituting the values we get,
Final cost=320-64
Final cost=256
Result:
Thus the cost of the stereo system after discount is $256
Hahahahshdujdkejdjdjdhduduudjdjd