Hiii
all you do is subtract...
534-476=58
58 spots are left.
Answer:
c. $100,000
Step-by-step explanation:
Calculation of the expected net profit of Ephemeral services corporation
Since we are been told that 9 other companies besides esco are as well bidding for the $900,000 government contract, it means we have to find the expected net profit by dividing 1 by 9×$900,000 .Thus ESCO can only expect to cover its sunk cost.
Hence ,
E(X) = (1/9) × $900,000
E(X)=0.111111111×$900,000
E(X)= $100,000
Therefore the expected net profit would be $100,000
Answer:
The width of the pathway is:
Step-by-step explanation:
To identify the width of the pathway, you must remember the area formula of a rectangle:
- Area of a rectangle = length * width.
From which the width can be cleared:
- Width of a rectangle = area / length.
We know that the length of the terrain was not modified since the pathway is in the perimeter of the rectangle (16 m) and that the new area is 240 m^2, so we only have to replace the cleared formula:
- Width of a rectangle = 240 m^2 / 16 m = 15 m.
The new width is equal to 15 meters, but since the question is not the total width but the width of the pathway, the width of the previously provided land must be subtracted from the value obtained.
- <u>Pathway width = Total width - Garden width.
</u>
- <u>Pathway width = 15m - 8m = 7 meters.</u>
Answer:
Step-by-step explanation:
275 (slushy) in a cup.
After 13 seconds, 210 milliliters of slushy remained.
divide the original by the seconds then the answer by the left over. And then you get your answer.
hope it helps!
please give me brainliest
33.68
27.4
x
--------
922.832