X - the number of sandwiches ordered
y - the number of soups ordered
There were 18 people, and each person ordered either one soup or one sandwich.

The sandwiches cost $7.75 each, the soups cost $4.50 each. The total cost was $113.50.

Set up a system of equations:

10 sandwiches were ordered.
The answer is D.
Ali must wear a totally ginormous shirt !
<span>B. 8.6
Let's substitute the given values into the function and calculate the result. So:
f(t) = Pe^rt
f(t) = 6e^0.06t
f(6) = 6e^(0.06*6)
f(6) = 6e^(0.36)
f(6) = 6*1.433329415
f(6) = 8.599976487
Rounding to the nearest tenth, gives: 8.6
So the answer is "B. 8.6"</span>
density= mass/volume 0.492=mass/163.5 mass=0.492*163.5 mass =80.448gram. Hope this helps!
Answer:
a) 0.064
b) 0.002
Step-by-step explanation:
a) Assuming that the batteries' voltage levels are independent
Probability = 0.8 * 0.8 = 0.64
b) batteries' voltage levels are dependent
20/19 (0.064)^19 *0.036 + 20/20 (0.064)^20 *0.036^0
= 0.002