Answer:
B) 16.0%
Explanation:
The return on investment (ROI) measures the profits earned by an investor divided by the total amount invested.
cost of old trucks = $13,000 x 2 = $26,000
cost of new truck = $52,000 - $26,000 = $26,000
Cooper's controllable margin = $97,000
Assets = $580,000
assets after purchasing new truck = $580,000 + $26,000 = $606,000
ROI = $97,000 / $606,000 = 16%
Answer:
E. The aftertax salvage value is $81,707.76.
Explanation:
The computation is shown below:
Accumulated depreciation is
= $287,000 × ( .2 + .32 + .192 + .1152)
= $237.406.40
Now the book value is
= Purchase value - accumulated depreciation
= $287,000 - $237,406.40
= $49,593.60
And, the selling value is $99,000
So after tax salvage value is
= Salvage value - (Salvage value - book value) × tax rate
= $99,000 - ($99,000 - $49,593.60) × 35%
= $81,707.76.
<span>Since we only bought one cheese, the amount of money needed to pay for it could be identifiable by the price of one cheese (no need to use variable). The groceries are the opposite since we do not posses any information regarding their prices, so we could replace it with a variable.
The expression could be written as:
11 + 5 + g and 5 + 11 +g
or
(11 + 5) + g and 11 + (5 + g)</span>
<span>During the recession witnessed in early 2001, many firms laid off their employees and downsized. The reason for the downsizing of employees from these firms in 2001 was the incompetency and poor performance of the employees. It may sound mean but to the company, this is advantageous since they can reduce the costing while at the same time maintain or increase the final goods.</span>