Answer: D. 2.2%
Explanation: Equity Dividend Rate is calculated by dividing the Before Tax Cash Flow by the Acquisition price. If you need the answer in percentage form, you then multiply by 100.
Here, before-tax cash flow = $11,440
Acquisition price = $520,000
So Equity Dividend Rate =
X 100
Equity Dividend Rate = 2.2%
In this question, you do not need the Net Operating Income (NOI). You only need the NOI if the Before Tax Cash Flow is not given and the debt service payment is. If this is the case, you subtract the debt service payment from the NOI to get the Before Tax Cash Flow.
Answer:
$360,000
Explanation:
The total cost would be estimated as the expense anticipated plus the property taxes paid previously.
Now
Total Cost = $240,000 Property Taxes paid + $1,200,000 Property repairs anticipated
= $1,440,000
Now we will distribute the annual cost over the four quarters which mean we will divide the total annual cost by 4.
Quarterly Expenses = $1,440,000 / 4 = <u>$360,000</u>
Answer:
Supervised and Unsupervised Learning:
a. Unsupervised learning
b. Supervised learning
3. Supervised learning
4. Unsupervised learning
Explanation:
The key difference between supervised machine learning and unsupervised machine learning is that with supervised machine learning there is a training dataset (labeled data) on which the algorithm is trained to predict patterns. With unsupervised machine learning on the other hand, there is no training data. So, the algorithm discovers patterns on itself without reference to another labeled data or training dataset.
Answer:
14.78%
Explanation:
Drew's total investment = $23 x 100 = $2,300
during the year he received 4 dividend payments = 4 x 100 shares x $0.35 per share = $140
since the stock price increased, Drew's investment is now worth $2,500
if Drew was to sell his stocks, he would earn $200 + the $140 received as dividends = $340
Drew's annual return = $340 / $2,300 = 14.78%
Answer:
= $52.78 per share
Explanation:
<em>The value of a business can be determined using the free cash flow model. According to this model, the value of a firm is is the present value of its free cash flow discounted at the weigthed average cost of capital (WACC.)</em>
<em>The value of equity is the value of firm less value of other instruments (e.g debt and preferred stocks)</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt </em>
We can work out the the value per share using the steps below:
<em>Step 1</em>
<em>Calculate the total value of the firm</em>
Value of firm = 27.50/(0.1-0.07)
= $916.66 million
<em>Step 2</em>
<em>Calculate the value of equity</em>
<em>Value of equity = Value of the entire firm - Value of debt</em>
= $916.66 million - $125.0 million
=791.666 million
<em>Step 3</em>
<em>Calculate the value per share</em>
Value per share = Value of equity/ units of common stock
=$791.666 million/15 million units
= $52.78 per share