S(p) = 400 - 4p + 0.00002p^4
D(p) = 2800 - 0.0012p^3
S(p) = D(p)
400 - 4p + 0.00002p^4 = 2800 - 0.0012p^3
0.00002p^4 + 0.0012p^3 - 4p - 2400 = 0
p = $96.24
Answer:
The quick ratio is 4.75:1.
Step-by-step explanation:
From the given information it is clear that:
Cash = $340,000
Inventory = $280,000
Accounts receivable = $40,000
Accounts payable = $65000
Other current liabilities = $15000
Formula for quick ratio:

Substitute Cash = 340000, Current receivables=40000, Current Liabilities= (65000+15000).


Therefore the quick ratio is 4.75:1.
P(A) =0.54
P(B)= 0.68
P'(A)= 1-0.54 = 0.46
P'(B)= 1- 0.68 = 0.32
The probability of neither of both event will occur:
= P'(A)×P'(B)
=0.46 × 0.32
=0.1472
The wrong step is step 4, because you only need one conversion.
The formula to convers pounds to kilograms is

Obviously, the inverse formula is

So, you're given an input of 142 pounds. To convert it in kilograms, plug that value into out formula:

and this is the answer you're looking for, so you need no more steps.
The answer is 486.6
There are 8,760 hours in a year, so 18 divided by 8,760 would = 486.6