Answer:
½log3 + ½logx
Step-by-step explanation:
½(log(3x))
½(log3 + logx)
½logx + ½log3
Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
You have a sample of 200 people, they were asked their primary source of news, categorized in (1) Television, (2) Radio, (3) Internet and (4) Other.
And your objective is to test if the proportions in this sample follow the known frequencies 10%, 30%, 50%, and 10%.
The propper statistic test to use to probe if the sample follows the known or historical distribution is Chi-Square goodness of fit test. In this test, what you state in the null hypothesis is the model or distribution you want to test. In this case, you've to write down the proportions for each category:
H₀: P(1)= 0.10; P(2)= 0.30; P(3)= 0.50; P(4)= 0.10
I hope you have a SUPER day!
F = 100(.5736)
<span>= 57.36 lbs. (rounded off to 2 decimal places) </span>
<span>2) sin60 = .866 </span>
<span>F = 18(.866) </span>
<span>= 15.59 lbs. (rounded off to 2 decimal places)</span>
Answer:
The solution is (2,6)
Step-by-step explanation:
Let
x-----> the number of hours to change a fuel injection unit
y-----> the number of hours to change a transmission
we know that
5x+10y=70 -----> equation A
8x+8y=64 -----> equation B
Solve the system of equations by graphing
Remember that the solution of the system of equations is the intersection point both graphs
The solution is the point (2,6)
see the attached figure
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.