Given:
On the first day, she drove 650 miles in 10 hours.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.
To find:
Difference between average speed of second day and first day.
Solution:
We know that,

On the first day, she drove 650 miles in 10 hours. So, the average speed is


So, the average speed on first day is 65 miles per hour.
On the second day, she got a later start and drove 540 miles in 8 hours.


So, the average speed on second day is 67.5 miles per hour.
Difference between average speed is

Therefore, the average speed on the second day is 2.5 miles per hour is faster than first day.
Answer:
what r the statementzsssssssssssssssssssssssssssssssssss
Step-by-step explanation:
Answer:
$15.25
Step-by-step explanation:
$7.50+$4.85+$12.25 +$9.00 +$8.15 = $41.75
$28.50*2 = $57.00
So, he needs $57.00- $41.75 = $15.25 more
Below are the choices that can be found from other sources:
A. 42
<span>B. 45 </span>
<span>C. 47 </span>
<span>D. 48 </span>
<span>E. 49
</span>
The answer is C or 47. The object’s resultant angle of motion with the +x-axis after the collision is 47. The reason for that is f<span>rom object A’s x-momentum is 5.7 × 104 kilogram meters/second and its y-momentum is 6.2 × 104 kilogram meters/second, we know that tan of the angle from the x-axis is 6.2 / 5.7 = 1.09 and acrtan 1.09 = 47.4</span>