Answer:
4x + 3y
Step-by-step explanation:
can you please mark me brainliest (✿◠‿◠)
Note that (5π)/6 radians = 150°. Therefore the given angle is in quadrant 2.
Refer to the figure shown below.
Reference angles are measured relative to the horizontal axis.
Therefore the reference angle in each quadrant is π/6 radians or 30°.
Denote the reference angle as θ'.
Then, in quadrant 1,
cos θ' = √3/2, sin θ' = 1/2, tan θ' = √3.
Because we are in quadrant 2,
sin θ' = π/6;
sin(5π/6) is positive, but cos (5π/6) and tan (5π/6) are negative.
Answer:
5π/6 is in quadrant 2.
The reference angle, θ' = π/6.
sin(5π/6) is positive, cosine and tangent are negative.
Answer:
with 0.10 level of significance the P-VALUE that would be used in the hypothesis claim is 0.05%
Step-by-step explanation:
In hypothesis testing in statistics, we can say that the p-value is a probability of obtaining test results when we assume that the null hypothesis is correct.
The p-value is the probability that the null hypothesis is true.
A p-value less than or equals to 0.05 is statistically significant. It shows strong evidence against the null hypothesis, meaning there is less than a 5% probability the null is correct and clearly we can say that the results are random.
Answer:
The equation are:
1) h + s = 20
2) 4h = 1s
Step-by-step explanation:
Number of hats Elliott made = h
Number of scarfs Elliott made = s
total number of items Elliott made = 20
h + s = 20 ..[1]
1 hat uses 0.2 kilograms of yarn
1 hat = 0.2 kg of yarn
Then h hats will use = 0.2h kg of yarn
1 scarf uses 0.1 kilograms of yarn
1 scarf= 0.1 kg of yarn
Then s scarfs will use = 0.1s kg of yarn
She wants to twice as much as yarn for scarves for hats:
2 × (0.2h kg of yarn) = 0.1s kg of yarn
0.4h = 0.1s
4h = 1s...[2]
The equation are:
1) h + s = 20
2) 4h = 1s