answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
1 year ago
5

Tad and Janice are installing new wood floors in a house. Tad can install 144 square feet of flooring in three hours. Janice can

install 576 square feet of flooring in six hours
How many square feet of flooring can Tad install in eight hours? ____ square feet

How many square feet of flooring can Janice install in five hours? ____ square feet

If they each work for 12 hours, how many square feet of flooring can they install? ____ square feet
Mathematics
2 answers:
Liono4ka [1.6K]1 year ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

solong [7]1 year ago
4 0

Answer:

1.) How many square feet of flooring can Tad install in eight hours? 384 square feet

2.) How many square feet of flooring can Janice install in five hours? 480 square feet

3.) If they each work for 12 hours, how many square feet of flooring can they install? 1,728 square feet.

I hope i helped alot :)

You might be interested in
A recent survey by the American Automobile Association showed that a family of two adults and two children on vacation in the Un
masha68 [24]

Answer: We are given:

\mu=247,\sigma=60

We need to find the z scores for the following vacation expense amounts:

$197, $277, $310

We know that z score formula is:

z=\frac{x-\mu}{\sigma}

When x = 197, the z score is:

z=\frac{197-247}{60}

        =\frac{-50}{60}

        =-0.83

When x = 277, the z score is:

z=\frac{277-247}{60}

        =\frac{30}{60}

        =0.5

When x = 310, the z score is:

z=\frac{310-247}{60}

        =\frac{63}{60}

        =1.05

Therefore, the z scores for the vacation expense amounts $197 per day, $277 per day, and $310 per day are -0.83, 0.5 and 1.05 respectively


8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Shopping for a freezer, Manuit finally settled on one with a purchase price of $850. The annual cost of operating the freezer is
MatroZZZ [7]

Answer:

In 12 months

Step-by-step explanation:

Let a = year when average the average cost of owning a freezer would be less than $117

($850 + $40a) / a < $117

$850 + $40a < $117a

collecting like terms

$850 < $77a

a = 11.04 months

3 0
2 years ago
A group of 5 friends decides to share the cost of a party together. If the party costs $1,100, how much does each friend pay?
seraphim [82]

Answer:

1,100 dollars divided by 5 friends is 220 dollars so each friend would have to pay 220 dollars

Step-by-step explanation:


7 0
1 year ago
A company makes a product and has no way to determine which ones are faulty until an unhappy customer returns it. Three percent
Vitek1552 [10]
<span>(x) - (0.03)(200) = 2.00 
Let x be the </span><span>company charge to make the profit 

solving for x gives 8$</span>
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pound of oranges costs $2 less than a pound of pears. Together, ten pounds of oranges and eight pounds of pears cost $61. How
Thepotemich [5.8K]

Let us say that:

o = cost of oranges per pound

p = cost of pears per pound

 

so that:

o = p – 2

 

Therefore:

10o + 8p = 61

10 (p – 2) + 8p = 61

10p – 20 + 8p = 61

18p = 81

p = 4.5

p = $4.5 per pound

 

So 3 pounds of pears would cost:

total cost = 3 * 4.5

total cost = $13.5

3 0
1 year ago
Other questions:
  • The graphs below have the same shape. What is the equation for the red graph?
    14·2 answers
  • A circle with circumference 8, has an arc with a 288 degree central angle. What is the length of the arc?
    12·2 answers
  • Which graph represents the solution set of the compound inequality?<br><br> −5 &lt; a − 4 &lt; 2
    9·2 answers
  • The polynomial 24x3 − 54x2 + 44x − 99 is factored by grouping. 24x3 − 54x2 + 44x − 99 24x3 + 44x − 54x2 − 99 4x(____) − 9(____)
    6·1 answer
  • A rectangle has a perimeter of 18 inches. a new rectangle is formed by doubling the with W in tripling the length L as shown the
    12·1 answer
  • ​Plasma-glucose levels are used to determine the presence of diabetes. Suppose the mean ln​ (plasma-glucose) concentration(mg/dL
    9·1 answer
  • It has been suggested that night shift-workers show more variability in their output levels than day workers. Below, you are giv
    5·1 answer
  • Which expression gives the length of the transverse axis of the hyperbola
    12·1 answer
  • At the end of a snow storm, Amelia saw there was a lot of snow on her front lawn. The temperature increased and the snow began t
    12·1 answer
  • A single bus fare costs $2.35. A monthly pass costs $45.75. Celine estimates that she will ride the bus 25 times this month. Kam
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!