The two substances have different densities. Density can be affected by the temperature of a substance. Since they have to same volume but weigh differently, they have different densities. Remember, density = mass/volume
Answer:
[HClO₄] = 11.7M
Explanation:
First of all we need to know, that a weight percent represents, the mass of solute in 100 g of solution.
Let's convert the mass to moles → 70.5 g . 1mol/100.45 g = 0.702 moles
Now we can apply the density to calculate the volume.
Density always refers to solution → Solution density = Solution mass / Solution volume
1.67 g/mL = 100 g / Solution volume
Solution volume = 100 g / 1.67 g/mL → 59.8 mL
To determine molarity (mol/L) we must convert the mL to L
59.8 mL . 1L/1000mL = 0.0598 L
Molarity → Moles of solute in 1L of solution → 0.702 mol / 0.0598 L = 11.7M
Answer is: the mass of a block of magnesium is 177.75 grams.
m(Fe) = 826 g.
d(Fe) = 7.9 g/cm³.
1) Calculate volume of iron and magnesium:
d(Fe) = m(Fe) ÷ V(Fe).
V(Fe) = m(Fe) ÷ d(Fe).
V(Fe) = 826 g ÷ 7.9 g/cm³.
V(Fe) = V(Mg) = 104.56 cm³.
2) Calculate mass of magnesium:
m(Mg) = V(Mg) · d(Mg).
m(Mg) = 104.56 g/cm³ · 1.7 g/cm³.
m(Mg) = 177.75 g.
Answer:
When the operation of the voltaic cell, which is formed of an aluminum and silver strip takes place, the atom of aluminum loses three of its electrons and the Al3+ formed moves within the solution. The Al3+ ion gets dissolved within the solution and the electrons lost in the process moves through the wire and get acquired by the ions of silver, which then get reduced to solid Ag resulting in the mass gain of silver strip.
Answer:
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.
Explanation:
Given,
Q = 1.68 kJ = 1680 Joules
mass = 126 grams
T₁ = 20°C
T₂ = 45.4°C
The specific heat for the metal can be calculated by using the formula
Q = (mass) (ΔT) (Cp)
Here, ΔT = T₂ - T₁ = 45.4 - 20 = 25.4°C.
Substituting values,
1680 = (126)(25.4)(Cp)
By solving,
Cp = 0.524 J/g°C.
The specific heat for the titanium metal is 0.524 J/g°C.