This is the concept of algebra, given that:
power is given by:
p=w/t
and
work is given by:
w=fd
then substituting the formula for work in our top formula we get:
p=(fd)/t
Therefor we conclude that displacement d is directly proportional to power
Find the assessed amount:
12000 x 0.80 = 9600
Multiply the assessed amount by tax rate:
9600 x 0.015 = 144
He pay $144
100 total people......35 exercise in the morning....45 in the afternoon...and 20 at night
Jim is correct.....
35/100 is the ratio of people who exercise in the morning to total people.
45/100 is the ratio of afternoon exercisers to total people
20/100 is the ratio of night exercisers to total people
Answer:
0.6
Step-by-step explanation:
Given: Mean= $750
Standard deviation= $60
First, lets find out z-score of the interval between $624 and $768.
z score= 
z score= 
∴ z score for $624 is -2.1
Now, finding z score for $768
Z score= 
∴ z score for $768 is 0.3
As per the z score table, the value for -2.1 is 0.0179 and for 0.3 is 0.6179
Now, subtracting the value to get proportion

∴ There are 0.6 proportion of laptops are in the range of $624 and $768
Xavier wants to earn more then 575 dollars a week, he will have to sale x<3,600 a week . So the answer is C