Answer:
The value of the parameter is λ is 0.03692
Step-by-step explanation:
Consider the provided function.
for −∞ < x < ∞.
It is given that standard deviation is given as 38.3 km.
Now we need to calculate the value of parameter λ.
The general formula for the probability density function of the double exponential distribution is: 
Where μ is the location parameter and β is the scale parameter.
Compare the provided equation with the above formula we get.
and μ = 0.
Standard deviation = √2β

Now substitute the value of β in
.

Hence, the value of the parameter is λ is 0.03692
-1 is the opposite reciprical (perpendicular)
Answer:
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
Step-by-step explanation:
The first step to solve this problem is finding how many degrees of freedom, we have. This is the sample size subtracted by 1. So
df = 23 - 1 = 22
95% confidence interval
Now, we have to find a value of T, which is found looking at the t table, with 22 degrees of freedom(y-axis) and a confidence level of
. So we have T = 2.0739
The margin of error is:
M = T*s
In which s is the standard deviation of the sample.
In this question:
s = 3.
Then
M = 2.0739*3 = 6.22
The margin of error for a 95% confidence interval estimate for the population mean using the Student's t-distribution is of 6.22 ounces.
Point R and point T have same x coordinate so their distance is by y axis.
Ty-Ry=2.4-1.3=1.1
So the distance between two points is 1.1