The Law of Sines may be written as
b/sin(B) = c/sin(C)
Multiply each side by sin(B).
b = (c*sin(B))/sin(C)
The correct answer is C.
Answer: C. (c*sin B)/sin C
The answer is 2
because 12 divided by 6 equals 2
We will be using this equation for this problem
d = ut + ½.at²
<span>Given:</span>
<span>initial velocity, u = 0 (falling from rest) </span>
<span>acceleration, a = +9.80 m/s²(taking down as the convenient positive direction) </span>
<span>Time = 1.0s, 2.0s, 3.0s, 4.0s, 5.0s </span>
<span>Using .. d = ½.at² each time (each calculation is the distance from the top) </span>
<span>For 1.0s .. d = ½ x 9.80 x (1²) = 4.90 m </span>
<span>For 2.0s .. d = ½ x 9.80 x (2²) = 19.60 m </span>
<span>3.0s .. d = 44.10m (you show the working for the rest) </span>
<span>4.0s .. d = 78.40 m </span>
<span>5.0s .. d = 122.50m </span>
<span>Plot distance (displacement from the top) on the y-axis against time on the x-axis (label axes and give units for each).The line of best fit will be a smoothly upward curving line getting progressively steeper. Do not join graph points with straight lines.</span>
Answer:
Yes, because the slope of the line is closer to 0 than to 1, which indicates a strong association between the variables.
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
150/x=sin 15
x=150/sin 15 ≈579.56 m