Answer:
Following are the answer to this question:
Explanation:
Following are the paragraph to this question:
It was great this course! It's formatting, which includes its course to make it's navigating and understanding quickly. Its tasks were also challenging enough just to participate with both the substance, and they're not challenging enough just to create discomfort or feel confused.
Answer:
the initial principal balance is $100,000, but it will gain 2% simple monthly interest during 16 months = $100,000 + ($100,000 x 2% x 16) = $132,000
the mortgage loan's principal = $132,000
APR = 12%
n = 30 years or 360 monthly payments
1) using a loan calculator we can determine that the monthly mortgage payment (only principal + interest) = $1,357.77
2) since they will make 360 monthly payments, they will pay in total = $1,357.77 x 360 = $488,796.71
in total they will pay $$356,796.71 in interest
If the A.P.R. for a specific card is set at 9.99% - 23.99%, it shows the range of the A.P.R bank is offering for the card. It means the A.P.R. can be any % between 9.99% and 23.99%. The A.P.R. is decided on the basis for the credibility of the borrower. The credit score of the borrower is the factor to determine the credibility of the borrower. Hence the A.P.R of the card is determined on the basis of the credit score of the borrower.
Hence, the correct answer is:
b. One of the primary factors determining your card's A.P.R. is your credit score
Answer: risk
Explanation: 100% satisfaction guarantee is a statement that if a customer of a product (or service) is not satisfied with the item purchased, then the producer will offer a full refund back to the customer. In this case REI allows this option for a period of up to 1 year after the sale was made.
REI utilises this option in an effort to reduce costs attributed to risk. For customers, this is a powerful tool as they are allowed to try the product, while knowing that if they don't like it then they can return it for a full refund. For REI, it increases customer trust as it allows customers to believe that the product is worth the sales price. It also reduces risk as REI is able to test the product out to actual customers and get a feel for if they like it, and what can be improved if needed.
Answer:
Yes, she will (total profit of $15,730)
Explanation:
We must determine the future value of Angela house:
future value = present value (1 + appreciation rate)ⁿ
- present value = $98,760
- appreciation rate = 3%
- n= 5
FV = $98,760 (1.03)⁵ = $98,760 x 1.1592740743 = $114,490
now the difference between the future value and the present value = $114,490 - $98.760 = $15,730