Answer:
0.0367
Explanation:
The loss in kinetic energy results into work done by friction.
Since kinetic energy is given by
KE=0.5mv^{2}
Work done by friction is given as
W= umgd
Where m is the mass of suitacase, v is velocity of the suitcase, g is acceleration due to gravity, d is perpendicular distance where force is applied and u is coefficient of kinetic friction.
Making u the subject of the formula then we deduce that

Substituting v with 1.2 m/s, d with 2m and taking g as 9.81 m/s2 then

Therefore, the coefficient of kinetic friction is approximately 0.0367
Answer:
Explanation:
position of centre of mass of door from surface of water
= 10 + 1.1 / 2
= 10.55 m
Pressure on centre of mass
atmospheric pressure + pressure due to water column
10 ⁵ + hdg
= 10⁵ + 10.55 x 1000 x 9.8
= 2.0339 x 10⁵ Pa
the net force acting on the door (normal to its surface)
= pressure at the centre x area of the door
= .9 x 1.1 x 2.0339 x 10⁵
= 2.01356 x 10⁵ N
pressure centre will be at 10.55 m below the surface.
When the car is filled with air or it is filled with water , in both the cases pressure centre will lie at the centre of the car .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
<u>Explanation:</u>
Here, we have Four students measured the acceleration of gravity. The accepted value for their location is 9.78m/s2. Let's calculate which student’s measurement has the largest percent error :
<u>A. Student 4: 9.61 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>B. Student 3: 9.88 m/s2
</u>
Percentage of error =
%.
<u>C. Student 2: 9.79 m/s2
</u>
Percentage of error =
% .
<u>D. Student 1: 9.78 m/s2</u>
Percentage of error =
% .
On comparing values , we see that student which has the largest percent error is <u>A. Student 4: 9.61 m/s2
.</u>
Answer:
Explanation:
Small grains are negatively charged by the wind while big grains is positively charged and remains at the ground . This process creates an electric field due to the presence of oppositely charged particles.
When ever electric field exists it is directed from a positive charge to a negative charge so the here electric field is towards an upwards direction.
So 1 kg = 2.2 pounds.
66kg | 2.2 pounds
--------| ------------------
| 1kg
I set it up like this. The 66 kg crosses out with the 1kg. So you multiply the top 66 x 2.2 = 145.2 pounds