The margin of error can be calculated with the formula:
ME = z · √(p(1-p)/n)
where:
p = sample proportion
n = sample size
z = z-score
In your case:
p = 90 / 120 = 0.75
ME = 2.58 · √(0.75·0.25/120)
= 0.10
= 10%
The margin of error will be 10%.
Answer:

Step-by-step explanation:
We have been given that the The annual salaries of all employees at a financial company are normally distributed with a mean of $34,000 and a standard deviation of $4,000.
To solve our given problem we will use z-score formula.
where,
,
,
,

Upon substituting our given values in z-score formula we will get,



Therefore, the z-score of a company employee who makes an annual salary of $54,000 is 5.
Since the area of a square is equal to the square of one of its side's length, then the area should be equivalent to

.

---> equation (1)
By using pythagoras rule which states that the

---> equation (2)
where the opposite side's length is 8 and the hypotenuse side's length is 10
by substituting by the values in equation (2) therefore,

substitute this value in equation (1) then

where A is the area of the square whose side is x
Hi there
Down payment is 5% of the amount listed
100-95=5%
So the amount of down payment is
95,278×0.05=4,763.9
Hope it helps
The x-coordinate remains the same as the x-coordinate of point B.
The y-coordinate becomes the additive inverse of the y-coordinate of point B.
Answer: B. (3, -8)