Answer: $5,400
Explanation:
The 300 students on average agreed that they would be willing to pay $18 fo the beautification project.
The total monetary value of the benefit of the beautification initiative, as suggested by the survey is the amount that would be accrued if every student paid for the project at their Average Willingness to pay.
This would be,
= 300 * 18
= $5,400
The Total Benefit as suggested by the Survey is $5,400.
NB - The Total Benefit as suggested by the Survey is LESS than the cost of the Survey so the project SHOULD NOT be embarked on.
Answer: Copyright law
Copyright is security for tangible aspects of an idea. It is intended to give the creator of something original the ability to use and make money from it, without others being able to use it themselves. There are a number of limitations that do allow for a widespread use, they protect the derivatives of an idea also called intellectual property. Copyright tends to cover literary and artistic work e.g. books, movies. To get a better idea copyright is the reason you just can’t print and sell harry potter books or download pirated movies
Since the "<em>price profit"</em> app is an idea it is protected by the copyright law.
Answer:
Compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Explanation:
Total compensation expenses = Number of options × Option fair of value = 15 million × $4 = $60 million
Number of years the option is allowed to be exercised = January 1, 2021 to December 31, 2023 = 3 years
Annual compensation expenses = Total compensation expenses ÷ Number of years the option is allowed to be exercised = $60 million ÷ 3 = $20 million
That shows that $20 million is recognized as compensation expenses in 2021.
As there is a 20% forfeiture of the options due to an unexpected turnover, total compensation expenses reduces to:
New total compensation expenses = $60 million × (100% - 20%) = $48 million
Accumulated expenses in 2022 = ($48 million ÷ 3) × 2 = $32 million
Compensation expenses recognized in 2022 = Accumulated expenses in 2022 - Compensation expenses already recognized in 2021 = $32 million - $20 million = $12 million
Compensation expenses recognized in 2023 = $48 million ÷ 3 = $16 million
Therefore, compensation expense for 2022 and 2023 are $12 million and $16 million respectively.
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Answer:
The correct answer is letter "B": pensions have traditionally been set as a fixed nominal dollar amount per year at retirement.
Explanation:
Pensions are retirement plans employees enroll during their working years. There are different types of pensions being the most common the <em>401(k), Individual Retirement Account (IRA), </em>and <em>Roth IRA</em> each one with particular features. What all of them have in common is that they allow retired individuals to receive a fixed stream of income per year after they officially stop working. Therefore, that is the reason why economists call pensions as "<em>defined benefits</em>" plans.