Answer:
The correct option is d.
Step-by-step explanation:
It is given that Zack borrowed $1,087 for 12 months at 11% interest. It means he must pay 11.00 per $100.
Formula of simple interest:

Where P is principal amount, r is rate of interest in percentage and t is time in years.


The interest paid by Zack is $1,087.
The total amount of money he will repay is

Therefore option d is correct.
Break even point is where all the expense is already covered by the revenue. In this case, the expense would be the stand ($75,000) and the lemon+sugar+water ( $1.25 per glass). The revenue comes from lemonade($30/glass). Then the equation would be:
$30 * glass of lemonade= $75,000 + $1.25 * glass of lemonade
($30-$1.25) * glass of lemonade= $75,000
glass of lemonade= 2608.7
D is the answer I believe it is.
Answer:
The answer is c
I just answered the question on edunity