Answer:
Option A
Explanation:
We can be 90% confident that the mean amount of money spent at sporting events last year by all the students at this university is between $ 217 and $ 677.
The interval offered by option A, is the same result obtained by the student on his research. By the definition the confidence interval permit us to conclude that the mean of the population would be on that interval.
Answer:
Helping organisations spot suspicious activity.
Explanation:
Online analytical processing can be described as a type of technology that is utilized by different organizations to achieve an excellent database. It gives managers of large organisations access to store large volumes of information such as employees data, the various equipments bought in the company and the costs incurred, the different activities that take place in the organization.
Online analytical processing also serves as a tool that is used to track the performance and activities of various employees in the organization so as to track any suspicious activity.
Answer:
A) anchoring bias
Explanation:
Anchoring bias refers to a common mistake of relying heavily on the first information that we get, or in this case, the first information that we look for.
We all tend to suffer from anchoring bias, that is why it is one of the oldest sales techniques. Everyone has seen an ad that states a before price and a discount price. If the difference between the before price and the after price are significant, then we will consider that it is a bargain. Or a salesperson first shows us an expensive product, and then shows us a similar but lower priced product, we tend to believe the second product is cheap.
When most of us look for a job, of course we focus on the salary, since we want to work to earn money. But only focusing on the salary is seeing only half the picture, although the most important half. Other associated benefits or costs are usually not considered, e.g. a high paying job might also require dressing formally or spending a lot of time travelling.
Answer:
C. The accept/reject decision depends on the firm's risk-adjustment policy. If Weatherall's policy is to increase the required return on a riskier-than-average project to 3% over rS, then it should reject the project.
Answer:
$2.50
Explanation:
Given that,
Dividend Paying out under a policy = 45% of its income
Net income = $1,250,000
Number of shares outstanding = 225,000
Total dividends:
= 45% of its income
= $ 1,250,000 × 45%
= $562,500
Dividend per share:
= Total dividends ÷ Number of shares outstanding
= $562,500 ÷ 225,000
= $2.50