Let Tony's age = x
He is 4 years younger than his brother Josh, so Josh's age would be x + 4
He is 2 years older than his sister, so her age would be x - 2
He has a twin, which would be the same age, so the twins age is also x
They all add together to equal 66, so you get:
x + x + x+4 + x-2 = 66
Simplify:
4x +2 = 66
Subtract 2 from both sides:
4x = 64
Divide both sides by 4:
x = 64/4 = 16
Tony is 16 years old.
Answer:
0.0021
Step-by-step explanation:
Given:
Probability of ordering a nonalcoholic beverage is, 
Number of samples are 
Now, the complement of event 'N' is not ordering a nonalcoholic beverage.
Therefore, 
Now, for a sample of '10' customers, the probability of not ordering a non alcoholic beverage is product of their individual probabilities as all these events are independent events.
Therefore, probability that none of the 10 will order a nonalcoholic beverage is given as:
![=[P(\overline N)]^{10}\\\\=(0.54)^{10}\\\\=0.0021](https://tex.z-dn.net/?f=%3D%5BP%28%5Coverline%20N%29%5D%5E%7B10%7D%5C%5C%5C%5C%3D%280.54%29%5E%7B10%7D%5C%5C%5C%5C%3D0.0021)
Let the variable of the equation be x.
I'm gonna go backwards of the factorization process.
Given,
x = 11 or 3
(x - 11)(x - 3) = 0
x² -3x -11x + 33 = 0
x² -14x + 33 = 0
Hence, f(x) = x² - 14x + 33.
Answer:
Store A offers the least amount for the sofa
Step-by-step explanation:
Cost of sofa =$500
For store A
Discount =20% off
The amount of the discount is
=20/100*500
=0.2*500
=$100
6.5% sales tax
The amount of tax is
=6.5/100*500
=0.065*500
=$32.5
Total cost of the sofa
=500-100+32.5
=400+32.5
=$432.5
For store B
Discount =30% off
The amount of the discount is
=30/100*500
=0.3*500
=$150
Shipping fee $85
Total cost of sofa
=500-150+85
=350+85
=$435