Answer:
For a = 1.22 there is one solution where y = 1.3
Step-by-step explanation:
Hi there!
Let´s write the system of equations:
a(0.3 - y) + 1.1 +2.4x(y-1.2) = 0
-1.2(x-0.5) = 0
Let´s solve the second equation for x:
-1.2(x-0.5) = 0
x- 0.5 = 0
x = 0.5
Now let´s repalce x = 0.5 and y = 1.3 in the first equation and solve it for a:
a(0.3 - y) + 1.1 +2.4x(y-1.2) = 0
a(0.3 - 1.3) + 1.1 + 2.4(0.5)(1.3 -1.2) = 0
a(-1) + 1.1 + 1.2(0.1) = 0
-a + 1.22 = 0
-a = -1.22
a = 1.22
Let´s check the solution and solve the system of equations with a = 1.22. Let´s solve the first equation for y:
1.22(0.3 - y) + 1.1 +2.4(0.5)(y-1.2) = 0
0.366 - 1.22y + 1.1 + 1.2 y - 1.44 = 0
-0.02y +0.026 = 0
-0.02y = -0.026
y = -0.026 / -0.02
y = 1.3
Then, the answer is correct.
Have a nice day!
<h2>Complete Question: </h2>
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is ___, measured in hours. The output of the function is energy usage, measured in _____. Identify the functional relationship between the variables. ________ is a function of __________. The graph of the function will show energy usage on the ________ axis and time on the _______ axis.
- Input is <u>time</u>.
- Output is measured in <u>kilowatts</u>.
- <u>Energy usage</u> measured in kilowatts is a function of <u>time</u> measured in hours.
The graph representing the function will show:
- energy usage (kilowatts) on the <u>y-axis</u>
- time (hours) on the <u>x-axis.</u>
A light bulb as a function expends energy which is measured in kilowatts and it is dependent on time measured in hours.
This implies that, the amount of energy usage of the light bulb is determined by the number of hours the light bulb is turned on.
Thus, energy usage of the light bulb (kilowatts) is a function of time (hours).
Graphing the function, we would plot<em><u> the input (time) on the x-axis, against (output) energy usage on the y-axis.</u></em>
<em>Therefore</em>,
Input = time (hours) - plotted on the x-axis.
Output = energy usage (kilowatts) - plotted on the y-axis.
Learn more about functions here:
brainly.com/question/18738793
Answer:
20 balls are white
Step-by-step explanation:
5/7* 28
Answer:
The <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.
Step-by-step explanation:
The confidence interval formula for mean difference for a paired data is as follows:

Here,
= sample mean of the difference,
= sample standard deviation of the difference,
<em>n </em>= sample size (both samples are of same size).
= critical value of <em>t</em>
(<em>n</em> - 1) = degrees of freedom
The information provided is:
<em>n</em> = 5
Confidence level = 95%
The critical value of <em>t</em> is:



*Use a <em>t</em>-table for the critical value of <em>t</em>.
Thus, the <em>t</em>-value used for the 95% confidence interval of paired data is 2.776.