The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
Step-by-step explanation:
Step 1 :
Cost price of the video game = $415
Selling price of the video game = $477.25
We need to find the mark up value and the markup percentage
Step 2 :
The markup value can be computed by taking the difference of the selling and the cost price.
Hence the markup = $477.25-$415 = $62.25
The markup percentage is computed on the cost price
so the mark up percentage =( 62.25 ÷ 415) × 100 = 15%
Step 3 :
Answer :
The markup value = $62.25
The mark up percentage = 15%
Answer:
17 inches
Step-by-step explanation:
Pythagorean Theorem: a²+b²=c²
a²=90.25
b²=196
c²=286.25
c=length of diagonal
c=16.9189243
c≅17 inches
99÷128=0.7734375 multiply by 100 the round to whole number and get 77%
77% is answer
Answer:
Step-by-step explanation:
66 mile per hour .
Answer:
Step-by-step explanation:
a) probability a person admitted to the hospital will suffer a treatment-caused injury due to negligence
P(injury) = 4%
P(negligence) = 1/4 = 0.25
We need to find probability (injury)(negligence)
P(injury) * P(negligence) = 0.04*0.25 = 0.01
b) probability a person admitted to the hospital will die from a treatment-caused injury
P(injury) = 4%
P(death) = 1/7
P(Injury) *P(death) = 0.04/7 = 0.00571
c) In the case of a negligent treatment-caused injury, what is the probability a malpractice claim will be paid
P(claim) = 1/7.5
P(payment) = 1/2
P(claim)*P(payment) = 1/7.5 * 1/2 = 0.06