Answer:
$4200
Step-by-step explanation:
12% of 35000, because it's between 9,526 and 38,700.
That is .12 * 35000 = $4200
Answer: x=4,y=5
Step-by-step explanation:
Answer:
The probability that it will take more than 10 minutes for the next student to arrive at the library parking lot is 0.0821.
Step-by-step explanation:
The random variable <em>X</em> is defined as the amount of time until the next student will arrive in the library parking lot at the university.
The random variable <em>X</em> follows an Exponential distribution with mean, <em>μ</em> = 4 minutes.
The probability density function of <em>X</em> is:

The parameter of the exponential distribution is:

Compute the value of P (X > 10) as follows:


Thus, the probability that it will take more than 10 minutes for the next student to arrive at the library parking lot is 0.0821.
Complete Question:
The weather forecast for next season calls for a 10% chance of wind, a 20% chance of rain, a 30% chance of clouds, and a 40% chance of sunshine. If there are 90 days in the season,spin the spinner 90 times to simulate the 90-day weather forecast. Which type of weather has the lowest observed frequency?
Answer:
Wind Weather
Step-by-step explanation
From the question above
The sample space(which means the total number of events that we are considering ) = 90 times of spinning which represents the 90 days weather forecast
The chance of wind weather occurring is 10% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 9 days
The chance of rain weather occurring is 20% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 18 days
The chance of cloud weather occurring is 30% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 27 days
The chance of sunshine weather occurring is 40% and its observed frequency of occurrence within the 90 days is =
= 36 days
We see from the above calculation that the weather with the lowest observed frequency is Wind weather