The sample size is 124.93 of them are opposed to new shopping center.
So,
n = 124
p =
The point estimate of the population proportion = p = 0.75q = 1 - p = 0.25
Margin of error (E) can be calculated by:

Using the values, we get:
Therefore, the margin of error is approximately 0.06 or 6%.
Answer:
dh/dt = 0,07 ft/min
Step-by-step explanation:
The swimming pool has the shape of right circular cylinder, therefore its volume is
V(c) = π*x²*h
Where x is the radius of the base and h the height
We take differentiation on both sides of the equation to get:
dV/dt = π*x²*dh/dt
The rate of change in height of water in the pool, is independent of the height of the water, since the pool is a right crcular cylinder, and dV/dt is constant at 8 ft³/min.
Then:
8 = π*x²*dh/dt
dh/dt = 8 / π*x²
dh/dt = 8/113,04
dh/dt = 0,07 ft/min
The actual quotient will be greater than 10 because 60 divided by 5 is 12, so the answer will be between 10 and 12, so it will be greater than 10
Find the unit rate by dividing 360 bottles by 5 minutes:
360 bottles
-------------------- = 72 bottles/minute
5 minutes
Answer:
We will choose the last option is correct.
Step-by-step explanation:
A land surveyor places two stakes 500 ft apart and locates the midpoint between the stakes.
From the midpoint, he needs to place another stake 100 ft away that is equidistant to the two original stakes.
Therefore, to apply the Perpendicular Bisector Theorem, the land surveyor would have to identify a line that is "perpendicular to the line connecting the two stakes and going through the midpoint of the two stakes".
Therefore we will choose the last option is correct. (Answer)