9514 1404 393
Answer:
$5.54
Step-by-step explanation:
8.8% of $63 is ...
0.088×$63 = $5.544
The tax is rounded to the nearest cent, so you would pay $5.54 in tax.
Answer: The required system of equations are
y = 30x
13x + y = 258
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of hours
that the driver worked.
Let y represent the number of miles that the truck drove.
For every truck that goes out, Mason must pay the driver $13 per hour of driving and also has an expense of $1 per mile driven for gas and maintenance. If on a particular day, his total expenses for the driver, gas and truck maintenance were $258, it means that
13x + y = 258
On that particular day, the driver drove an average of 30 miles per hour.
Speed = distance/time
It means that
y/x = 30
y = 30x
The average price of such a house is
(97.86/ft²)×(1400 ft²) = 97.86×1400 = 137,004
Answer:
Milk consumed in 30 days = (30 days)(3.25 litres/day) = 97.5 litres
Step-by-step explanation:
You are given a rate at which the milk is consumed (3.25 litres per 1 day). This is just multiplied by the 30 days to get your answer.