Answer:
Step-by-step explanation:
Hello!
X₁: speed of a motorcycle at a certain intersection.
n₁= 135
X[bar]₁= 33.99 km/h
S₁= 4.02 km/h
X₂: speed of a car at a certain intersection.
n₂= 42 cars
X[bar]₂= 26.56 km/h
S₂= 2.45 km/h
Assuming
X₁~N(μ₁; σ₁²)
X₂~N(μ₂; σ₂²)
and σ₁² = σ₂²
<em>A 90% confidence interval for the difference between the mean speeds, in kilometers per hour, of motorcycles and cars at this intersection is ________.</em>
The parameter of interest is μ₁-μ₂
(X[bar]₁-X[bar]₂)±
* 


[(33.99-26.56) ± 1.654 *(
)]
[6.345; 8.514]= [6.35; 8.51]km/h
<em>Construct the 98% confidence interval for the difference μ₁-μ₂ when X[bar]₁= 475.12, S₁= 43.48, X[bar]₂= 321.34, S₂= 21.60, n₁= 12, n₂= 15</em>


[(475.12-321.34) ± 2.485 *(
)]
[121.96; 185.60]
I hope this helps!
The <em>correct answers</em> are:
y = 0.10x + 2.50; $5.
Explanation:
Using a graphing calculator, we enter the data in the STAT function. The year will be the independent (x) variable and the cost will be the dependent (y) variable.
For the year, instead of starting at 1998, we will start at 0, since that is where we started measuring. This means the year 2000 will be 2; 2002 will be 4; etc, up to x=10.
Running the linear regression, the calculator gives us a slope of 0.10 and a y-intercept of 2.499, or 2.50. This makes the equation y = 0.10x + 2.50.
To predict the price in 2023, we first find what our x-value will be. Subtract 1998 from this:
2023-1998 = 25
Now substitute 25 in place of x in the equation:
y = 0.10(25) + 2.50 = 2.50 + 2.50 = 5
The answer is The y-intercept of the function is $60, The function can be represented by the equation y= 1/10x + 60, and The range is {y| y (don't have the sign on my device) 60}. So choices B, C, and E.<span />
Answer:
SY=34, SK=21 and KY=13
Step-by-step explanation:
we have that
SY=SK+KY
substitute the given values
(36-x)=(13x-5)+(2x+9)
solve for x
36-x=15x+4
15x+x=36-4
16x=32
x=2
<em>Find the value of SY</em>
SY=(36-x)=36-2=34
<em>Find the value of SK</em>
SK=(13x-5)=13(2)-5=21
<em>Find the value of KY</em>
KY=(2x+9)=2(2)+9=13
Answer:
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.
Step-by-step explanation:
Previous concepts
A Bernoulli trial is "a random experiment with exactly two possible outcomes, "success" and "failure", in which the probability of success is the same every time the experiment is conducted". And this experiment is a particular case of the binomial experiment.
The binomial distribution is a "DISCRETE probability distribution that summarizes the probability that a value will take one of two independent values under a given set of parameters. The assumptions for the binomial distribution are that there is only one outcome for each trial, each trial has the same probability of success, and each trial is mutually exclusive, or independent of each other".
The probability mass function for the Binomial distribution is given as:
Where (nCx) means combinatory and it's given by this formula:
Solution to the problem
Let X the random variable of interest "number of tweets with no reaction", on this case we now that:
And the expected value is given by:

So we expect about 71 tweets with no reaction for this case.