Answer:
1 time unit
Step-by-step explanation:
There is a 1 in 3 chance that the time until the bulb burns out is zero, and a 2 in 3 chance that the time is the average between 0 and 3 (since it is uniformly distributed). Therefore, the expected value for the time until it burns is:

The expected value of the time until the lightbulb burns out is 1 time unit.
Answer:
<u>j = 2.5s</u>
Step-by-step explanation:
1. Let's review the information given to us to answer the question correctly:
Lemon juice (mL) Sugar (gr)
Batch A 500 200
Batch B 750 300
Batch C 1,500 600
2. Write an equation to describe the relationship between j, the amount of lemon juice in mL, and s, the amount of sugar in g.
Ratio = Amount of lemon juice/Amount of sugar
Ratio = 500/200 = 750/300 = 1,500/600
Ratio = 2.5
Now, we can write the equation, this way:
<u>j = 2.5s</u>
The ABC sequence of points is clockwise in both figures, so there will be an even number of reflections or a rotation.
Rotation 90° clockwise about the point (-3, -3) would make the required transformation, but that is not an option. An equivalent is ...
• reflection across the line x = -3
• reflection across the line y = x