First, begin by converting the tip of 12% to a decimal.
.12
Now, multiply that by the total bill.
.12*143=17.16
We now know the numerical value of the tip.
Add the tip to the total bill and get your answer.
143+17.16=160.16
Answer:
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
Step-by-step explanation:
Each shirt originally costs $17.99
One particular brand of shirts is on sale for 20% off the original price.
$17.99*0.2= $3.60 (amount taken off for each shirt)
Now subtract $3.60 from $17.99.
$17.99 - $3.60 = $14.39 (per shirt)
40 / 14.39 = 2.779 (round to 3)
You'd have to buy 3 shirts in order to use your coupon.
$14.39 * 3 = $43.17, in order to get $10 off you'd need to spend at least $40
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129
ABout 821.95 hours. 8,425 divided by 10.25 is 821.95