Answer:
[0.4235, 0.5365]
Step-by-step explanation:
Data given and notation
n=300 represent the random sample taken
X=300-98-58=144 represent the people that support the candidate A in the sample
estimated proportion of people that support the candidate A in the sample
represent the significance level
Confidence =0.95 or 95%
p= population proportion of people that support the candidate A.
Confidence interval
The confidence interval would be given by this formula
For the 95% confidence interval the value of
and
, with that value we can find the quantile required for the interval in the normal standard distribution.
And replacing into the confidence interval formula we got:
And the 95% confidence interval would be given (0.4235;0.5365).

Answer:
Step-by-step explanation:
For this case the population represent all the professional athletes in the researcher city and we can assume that the sample size for tis population is N =982 and represent all the individuals of interest for the study and the parameter of interest is the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled .
In order to estimate te parameters of the population the researcher select a sample of 400 professional athletes and just 86 of them returns the questionnaire sent. So then the real sample is the n =86 people who return the info, because the other people are part of the non response rate, and from this sample she found that the proportion of athletes who believe that the enforcement of safety measures needs to be completely overhauled is .
<h2>p=0.76</h2>
The correct answer is C. y> 1
Hey there,
Your question states: <span>The area on a wall covered by a rectangular poster is 294 square inches. The length of the poster is 1.5 times longer than the width of the poster. What are the dimensions of the poster? </span>

Your correct answer would be

Hope this helps.