Power
= Work done / Time
= 15000 N * 3 m / 50 s
= 45000/50 N-m/s
= 900 W
It may sound like an extremely low value, but 3.0 / 50 s is also a very slow speed.
For this case what you should do is create the equation based on:
"She knows that the volume of the container is equal to one-third of the product, the square of the radius of the base of the container, and the height of the container"
We have then that the Volume is given by:
V = (1/3) * (r ^ 2) * (h)
where,
r: radius of the base.
h: height of the container.
answer
The volume of the container is calculated with the following equation:
V = (1/3) * (r ^ 2) * (h)
He would be driving approximately 110 km an hour
Answer:
Subtract One-half from both sides of the equation.
Divide both sides by 6/7
Multiply both sides by 7/6
Step-by-step explanation:
just took the question on ed