The answer is B.
The formula for arc length is s = r(theta) Theta must be in radians, so convert 40 degrees to radians, which is 2pi/9. Multiply 2pi/9 by the radius, 9, and then you'll get the answer. Hopes this helps!
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
Answer:
least to greatest are:
-2.5, -2.47, -2/5, 5, 21/4
The solution for this problem would be:
Given that there is 99.999%.
Let denote n as the network servers and p as the reliability of each server.
So the probability that the network uptime = 1 - (1 - p)^n
Therefore, (1-p) ^n = 0.00001
a. x= log(1-.99999)÷log(1-.97)= 3.2833 is the answer
1-(1-.97)^3= 0.99999 + 0.0001 = 1
b. x = log(1-.99999)÷log(1-.88) = 5.43 is the answer
1-(1-.88)^3= 0.99 + 0.0001 = approx 1
Answer:
7890
Step-by-step explanation:
(5000*4%)+(x*5%)=594.50
200+(x*5%)=594.50
x*5%=394.50
x=7890