Suppose the spinner lands on <em>a</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>a</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>b</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>b</em> the second time.
Suppose the spinner lands on <em>c</em>. There's a 1/3 chance that it'll land on <em>c</em> the second time.
We've covered all possibilities for the first spin, and they're all equal, so their average is 1/3.
The probability that it'll land on the same letter twice is 33.3%.
Answer:
(A)

(B)
Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
Step-by-step explanation:
(A)
We are looking for the probability that the random variable X is greater than 0.8.

(B)
For any
you are looking for the probability
which is

Then the cumulative function would be
if 0<x<1
0 otherwise.
Answer:
m∠SRV = 48°
Step-by-step explanation:
In the parallelogram attached,
m∠TUV = 78°
m∠TVU = 54°
By applying the property of the angles of a triangle in ΔTVU,
m∠TUV + m∠TVU + m∠UTV = 180°
78° + 54° + m∠UTV = 180°
m∠UTV = 180° - 132°
= 48°
Sides RS and TU are the parallel sides of the parallelogram and diagonal TR is a transverse.
Therefore, ∠UTV ≅ ∠SRV [Alternate interior angles]
m∠UTV = m∠SRV = 48°
Answer: The answer is 
Step-by-step explanation: Given that a glass bottle is filled with oil weighs 590 grams. After that, Sophia uses 200 millilitres of oil and then the bottle weighs 400 grams.
Therefore, the weight of the oil that Sophia uses = 590 - 400 = 190 grams.
That is, 190 grams = 200 millilitres, so

So, the relation between the weight 'M' of the bottle of oil, in grams, is a function of 'V', the volume of oil Sophia used is given by

Answer: 6 customers
Step-by-step explanation:
From the pie chart,
Given;
Cookies and creams = 24%
Mint chocolate chips = 28%
Straw berry = 20%
Vanilla = 12
Butterscotch = 16
No of customers = 25
Solution
How many of the 25 customers named cookies and cream
= 25 x 24/100
= 25 x 0.24
= 6 customers
6 customers named cookies and cream