Answer:
<h3>The answer is 6 units</h3>
Step-by-step explanation:
The distance between two points can be found by using the formula

where
(x1 , y1) and (x2 , y2) are the points
From the question the points are
K (5, 6) P (1, 1)
The distance from K to P is

We have the final answer as
<h3>6 units to the nearest whole number</h3>
Hope this helps you
Answer:
The 90% confidence interval using Student's t-distribution is (9.22, 11.61).
Step-by-step explanation:
Since we know the sample is not big enough to use a z-distribution, we use student's t-distribution instead.
The formula to calculate the confidence interval is given by:
Where:
is the sample's mean,
is t-score with n-1 degrees of freedom,
is the standard error,
is the sample's size.
This part of the equation is called margin of error:
We know that:
degrees of freedom
Replacing in the formula with the corresponding values we obtain the confidence interval:

Answer:

Step-by-step explanation:
We have F´ =500 and
=30º, so x and y components:
F´ =
this is

;
Finally
F' = 
Answer:
<u>The percentage loss per gallon is 23.17%</u>
Step-by-step explanation:
Original price per gallon = $ 2.59
Discounted price per gallon = $ 1.99
Now, let's calculate the percentage loss per gallon, using the Direct Rule of Three, as follows:
Price Percentage
2.59 100
1.99 x
*****************************
2.59 * x = 1.99 * 100
2.59x = 199
x = 199/2.59
x = 76.83
Percentage loss = 100 - 76.83
<u>Percentage loss = 23.17%</u>
A group of customer service surveys were sent out at random. The scores were 90, 50, 70, 80, 70, 60, 20, 30, 80, 90, and 20. Fin
egoroff_w [7]
Answer:
60
Step-by-step explanation:
To find the mean, add all numbers together and divide by the amount of numbers.
Total of number = 660
Number of numbers = 11
660/11 = 60